Od 1 lipca 2021 roku w życie weszła procedura VAT-OSS, która ma ułatwić przedsiębiorcom sprzedającym towary i usługi na rynkach zagranicznych rozliczanie podatku VAT.
Co to jest VAT OSS? sprzedaż zagraniczna dla przedsiębiorców.
Przed wprowadzeniem tej procedury, podatnicy prowadzący sprzedaż przez internetowe platformy musieli pilnować określonych limitów sprzedaży, a po ich przekroczeniu konieczna była rejestracja jako podatnik VAT w danym kraju. Obecnie, dzięki VAT-OSS, podatnik może rozliczyć i odprowadzić podatek VAT poprzez administrację skarbową jednego, wybranego państwa Unii Europejskiej, który będzie krajem identyfikacji UE. VAT OSS zapłacony w kraju identyfikacji UE zostaje podzielony i przekazany państwom UE konsumpcji, co eliminuje potrzebę rejestracji jako podatnik VAT w każdym kraju UE konsumpcji. Wprowadzenie procedury VAT-OSS ma ułatwić przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe i ograniczyć uciążliwe formalności.
Nabycie statusu VAT-OSS: kto może zarejestrować się i do jakiej procedury?
Procedura VAT-OSS ma dwa rodzaje: unijną i nieunijną. Zarejestrować się do niej może osoba posiadająca siedzibę lub stałe miejsce działalności gospodarczej na terenie UE, operator interfejsu elektronicznego lub przedsiębiorca spoza UE. Obejmuje ona transakcje takie jak:
- sprzedaż wysyłkowa,
- usługi telekomunikacyjne,
- nadawcze,
- gastronomiczne,
- wynajem
- i edukacyjne.
Z kolei przedsiębiorca spoza UE może korzystać z niej tylko w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Osoba, która jest przedsiębiorcą, ale nie ma siedziby działalności gospodarczej na terenie UE, może zarejestrować się tylko do nieunijnej procedury VAT-OSS.
Czy VAT OSS jest obowiązkowy?
Rejestracja do procedury VAT-OSS jest dobrowolna, ale jeśli przedsiębiorca sprzedaje towary lub usługi osobom prywatnym w innych krajach Unii Europejskiej i nie chce korzystać z VAT-OSS, musi zarejestrować się na VAT w każdym z tych krajów. Wiele przedsiębiorców decyduje się na zapisanie do procedury VAT-OSS, ponieważ umożliwia ona rozliczanie podatku VAT za sprzedaż w ramach jednej, zbiorczej deklaracji dla wszystkich państw członkowskich UE.
Jeśli sprzedawca jest zarejestrowany w nieunijnej procedurze VAT-OSS i jest dostawcą usług spoza Unii Europejskiej, może wybrać jeden, dowolny kraj unijny jako kraj identyfikacji. Jeśli natomiast sprzedawca jest zarejestrowany w procedurze unijnej, krajem identyfikacji jest państwo, w którym znajduje się siedziba jego działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności. Jeśli przedsiębiorca nie posiada ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności, musi on wybrać państwo Unii Europejskiej, w którym następuje rozpoczęcie wysyłki lub transportu towarów.
Aby zarejestrować się do procedury VAT-OSS, podatnik musi wypełnić elektroniczny formularz na stronie www.podatki.gov.pl, który zostanie przesłany drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Po wypełnieniu formularza, podatnik musi poczekać na maila z decyzją organów podatkowych. Mail zawiera potwierdzenie zgłoszenia i zakwalifikowanie do procedury VAT-OSS lub odmowę przyjęcia zgłoszenia, jeśli podatnik nie spełnił określonych warunków.
Należy pamiętać, że do wypełnienia formularza i rozliczenia się z użyciem procedury VAT-OSS, niezbędny jest numer NIP przedsiębiorstwa.
Ewidencja rachunkowa OSS
Artykuł 103d. ustawy o VAT nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej także w przypadku stosowania procedury VAT-OSS. Ewidencja ta powinna być prowadzona w formie elektronicznej i zawierać dokumentację wszystkich transakcji objętych unijną procedurą.
Ewidencję rachunkową dotyczącą transakcji VAT-OSS należy przechowywać przez okres 10 lat po zaksięgowaniu transakcji, a na żądanie organów państwa członkowskiego podatnik jest zobowiązany do udostępnienia dokumentacji drogą elektroniczną. Jakie informacje powinna zawierać ewidencja rachunkowa dokumentująca transakcje VAT-OSS?
Ewidencja rachunkowa dokumentująca transakcje objęte procedurą VAT-OSS musi być prowadzona zgodnie z przyjętymi normami, które określa rozporządzenie 282/2011 w artykule 63c. Wymagane elementy, które powinny znaleźć się w ewidencji, to:
- datę sprzedaży towarów lub świadczenia usług,
- przedmiot sprzedaży (opis, nazwa, ilość towarów/usług),
- podstawę opodatkowania (wraz z wykazaniem użytej waluty),
- państwo będące odbiorcą usług lub WSTO (państwo konsumpcji),
- kwoty wpływające na podwyższenie lub obniżenie podstawy opodatkowania,
- właściwą stawkę VAT państwa konsumpcji,
- podatek VAT zapisany w odpowiedniej walucie,
- datę i kwotę otrzymanych zaliczek i należności,
- dane, które zawiera wystawiona do transakcji faktura (jeśli takowa została wystawiona),
- dokumenty potwierdzające zwrot towarów, podstawę opodatkowania i podatek VAT,
- dane adresowe odbiorcy towarów/usług.
Podsumowanie OSS w kontekście sklepów internetowych
Jeżeli prowadzenie sklepu internetowego i obsługa procedury VAT-OSS przyprawia Cię o ból głowy. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja ewidencja rachunkowa jest prowadzona w sposób zgodny z wymaganiami prawa, ale jednocześnie chcesz zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z zatrudnieniem dodatkowej kadry księgowej, warto rozważyć wykorzystanie systemu Warranticon. Raporty i obsługa stawek VAT jest wbudowana w silnik systemu więc nie musisz za każdym razem upewniać się czy właściwe stawki są implementowane na dokumentach. Skorzystaj z pakietu eCommerce, aby wykorzystać najlepsze i najbardziej optymalne praktyki związane z OSS.
Potrzebujesz wdrożyć rozwiązanie dedykowane Twojej firmie?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.