Jak działa zdalne monitorowanie urządzeń? To w zdecydowanej większości zagadnienie bardzo indywidualne i uzależnione od typu monitorowanych urządzeń.
Warranticon powstał na podstawie doświadczeń firmy Ediko Sp. z o.o. związanych z monitorowaniem urządzeń drukujących i skanujących. Właściwe określenie punktów monitoringu pozwala na optymalizację wielu aspektów pracy tych urządzeń.
Mechanizm monitoringu. Machine Learning. AI.
Warranticon został wyposażony w mechanizm pozwalający na odbiór informacji z zewnętrznych systemów monitorujących (np. klasy CMMS). Odpowiednio skonstruowane raporty zasilają bazę danych w systemie serwisowym oraz podlegają precyzyjnej analizie pod względem zgodności lub anomalii. Algorytmy uczenia maszynowego pozwalają szybko zdiagnozować, czy odczyt jest prawidłowy, lub czy wymaga określonych interwencji.
Na podstawie danych z monitoringu weryfikujemy czy urządzenie osiągnęło swój cykl życia lub czy wymaga okresowego przeglądu, a także finalizujemy cykliczne rozliczenie umowy serwisowej.
Co warto i co można monitorować?
Algorytmy Warranticonu klasyfikują dane metryczne w oparciu o ich prawidłowość:
- cykl rosnący – to typowe zjawisko dla liczników np. kilometrów lub wydruków – gdy licznik spada, oznacza to najczęściej zjawisko niepożądane,
- cykl malejący – występuje w przypadku danych określanych w wartościach procentowych. Kontrolujemy zużycie od poziomu 100% do 0% – wiedząc, że gdy poziom jest blisku 0% istnieje ryzyko zatrzymania pracy urządzenia.
- cykl stały – to element typowy na przykład dla współrzędnych geograficznych – ważnych przy monitorowaniu lokalizacji z GPS – jeżeli zainstalujemy urządzenie w określonym miejscu, a jego współrzędne zaczną się zmieniać, oznaczać to może kradzież produktu.
Na podstawie powyższych przykładów i potrzeb operacyjnych Warranticon jest programowany w oparciu o dane jakie uzyskuje.
Synergia modułu monitoringu z innymi modułami umożliwia nie tylko właściwie planować działania, ale także prognozować, a następnie przeciwdziałać zjawiskom niepożądanym.
Managed Print Services – MPS Satellite – czytaj więcej
Ediko Sp. z o.o. skomercjalizowało system monitorujący drukarki sieciowe pod nazwą MPS Satellite. Integracja z systemem Warranticon staje się ważnym punktem dla firm świadczących usługi outsourcingu druku lub serwisu urządzeń wielofunkcyjnych.
Serwis wymaga szeroko rozumianej kontroli wielu elementów wśród których występują parametry metryczne takie jak:
- Stan licznika:
- wydruku generalnego
- monochromatycznego
- kolorowego
- skanera
- faksu
- Stan materiału eksploatacyjnego takiego jak:
- toner
- tusz
- bęben
- pas transferowy
- maintenance kit
- rolka transferu
- itp
- Zdarzenie serwisowe
- awaria urządzenia, kod 000
- brak papieru
- zacięcie papieru
- niezgodny materiał eksploatacyjny
- niezgodny papier
- itp.
Zdalny monitoring – jako narzędzie dla firmy serwisującej umożliwia lepszą diagnozę sytuacji w momencie w którym pojawi się zgłoszenie serwisowe od użytkownika, który nie posiada umiejętności technicznych i nie potrafi precyzyjnie zdiagnozować sytuacji.
- Klient: „Drukarka nie drukuje, nie działa. Proszę o wizytę technika.” Kontrola: dyspozytor weryfikuje zapis w systemie, po czym zauważa, że wystąpił komunikat o zacięciu papieru. Rozwiązanie: podczas rozmowy telefonicznej instruuje, jak wyjąć tkwiącą w maszynie kartkę.
- Klient: „Na wydruku pozostają ślady”. Kontrola: operator obserwuje wzmożone zużycie tonera niebieskiego. Rozwiązanie: technik pobiera z magazynu niebieski bęben światłoczuły, który prawdopodobnie zużył się bardziej niż inne elementy.
Zachęcamy do zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi zdalnego monitoringu opisywanymi w artykułach na blogu naszej strony. Spektrum przypadków oraz możliwości będzie sukcesywnie aktualizowana. #monitoring.